ד״ר נועה אלבלדה

את התואר הראשון עשיתי בחינוך מיוחד ופסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. על אף שנרשמתי ללימודים במטרה להפוך למורה, במהלך התואר הראשון נחשפתי לתחום של מדעי המוח והתאהבתי בו ולכן החלטתי המשיך ללימודי תואר שני ודוקטורט בתחום זה (יחד עם זאת, לא זנחתי את התשוקה שלי לתחום החינוך). גם את התואר השני עשיתי באוניברסיטת תל אביב בהנחייתה של פרופסור דפנה יואל מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ובמסגרתו בחנתי את הקשר בין שינויים הורמונליים לסימפטומים של הפרעה טורדנית – כפייתית (OCD). לאחר מכן המשכתי ללימודי דוקטורט תחת הנחיה משותפת של פרופסור יואל ופרופסור אינה ויינר. הדוקטורט שלי עסק בשאלה כיצד אבנורמליות של מערכת החיסון בינקות משפיעה לרעה על התפתחות המוח ומעלה את הסיכון לפתח מחלות פסיכיאטריות כמו סכיזופרניה ודיכאון בבגרות. במהלך הדוקטורט גיליתי כי בנוסף לעבודת המעבדה והמחקר, אני נהנית מאוד מהוראה אקדמית ומהעברת תכנים מדעיים לאנשים ללא הכשרה מדעית פורמלית (תקשורת המדע).

אני מאמינה כי הפצת ידע מדעי מבוסס בצורה מדויקת לקהל הרחב חשובה מאוד משום שהיא תורמת רבות לתהליכי קבלת החלטות ולהתנהלות יומיומית מיטבית של כל אדם באשר הוא ובכך משפרת את איכות החיים של כולנו כפרטים וכחברה. יתרה מזו, אני מאמינה כי לידע הספציפי העולה ממחקרי מוח יש ערך טרנספורמטיבי ברמה האישית והחברתית: כאשר אנשים רוכשים ידע על המוח, הם למעשה רוכשים ידע על עצמם, מפתחים מודעות גבוהה יותר לגבי האופן בו הם מגיבים לאנשים אחרים ולעולם שסביבם והבנה טובה יותר לגבי האופן בו הם מתנהלים בעולם. כתוצאה מכך הם מפתחים את היכולת ואת המוטיבציה לשנות את ההתנהגויות וההרגלים שפוגעים בהם ולטפח את ההתנהגויות וההרגלים שתורמים לרווחה הנפשית שלהם.

כיום בעבודתי אני משלבת את שלושת תחומי העניין שלי – מחקר מוח, חינוך ותקשורת המדע. בנוסף להיותי מנהלת המעבדה לחקר המוח במרכז סגול למוח ותודעה במרכז הבינתחומי הרצליה, אני גם ראש תחום נוירו-פדגוגיה ואחראית על פיתוח והפצת התכנים החינוכיים של המרכז. במסגרת זו אני מתמחה בהנגשה של תובנות ממחקרי מוח לקהלים מגוונים הכוללים אנשי מקצוע מתחום החינוך, בריאות הנפש והציבור הרחב. בנוסף, אני מלמדת קורסים לתואר ראשון בנושא המוח בבית ספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטה הפתוחה.

מוקדי מחקר נוכחיים

המחקר שלי מתמקד בפדגוגיה חדשנית שפותחה אצלנו במרכז ונקראת נוירו-פדגוגיה מתבוננת (קונטמפלטיבית). פדגוגיה זו משלבת ידע תאורטי ממדעי המוח יחד עם פרקטיקות מתבוננות שבמסגרתן הלומד/ת נחשפ/ת לחומר הנלמד דרך חוויות בגוף ראשון. בצורה כזו חווית הלמידה נעשית בהקשר רחב אך גם אישי ומקבלת משמעות הרלבנטית ללומד/ת, לערכיו/ה האישיים ולחייו/ה היומיומיים. במסגרת המחקר, אני מפתחת השתלמויות על המוח לאנשי ונשות חינוך שעושות שימוש בכלים קונטמפלטיביים ואני בוחנת כיצד השתלמויות אלו תורמות לטיפוח הרווחה האישית של מורים, מורות, תלמידים ותלמידות וכן לפיתוח מקצועי של מורים ומורות. המחקר נעשה תחת הנחייתה של מנהלת המרכז, ד״ר נאוה לויט בן-נון ובשיתוף פעולה עם ד״ר אורן ארגז וד״ר לינור הדר ממכללת בית ברל.

רשימת פרסומים

אנו מספקים גרסאות מקוונות של המאמרים כמחווה מקצועית לחוקרים עמיתים ועל מנת לאפשר הפצה של ידע אקדמי לשימוש אינדיבידואלי ולא מסחרי. זכויות היוצרים של מאמרים אלו שייכות לגופים המחזיקים בהן כפי שמצויין בכל מאמר. אין להפיץ חומרים אלו ללא אישור מבעלי הזכויות.

Ergas, O., Hadar, L. L., Albelda, N., & Levit-Binnun, N. (2018). Contemplative Neuroscience as a Gateway to Mindfulness: Findings from an Educationally Framed Teacher Learning Program. Mindfulness, 1-13. Read the article.

Arad, M., Piontkewitz, Y., Albelda, N., Shaashua, L., & Weiner, I. (2017). Immune activation in lactating dams alters sucklings' brain cytokines and produces non-overlapping behavioral deficits in adult female and male offspring: A novel neurodevelopmental model of sex-specific psychopathology. Brain, Behavior, and Immunity, 63, 35-49. Read the article.

Goltseker, K., Yankelevitch-Yahav, R., Albelda, N. S., & Joel, D. (2015). Signal Attenuation as a Rat Model of Obsessive Compulsive Disorder. Journal of visualized experiments: JoVE, (95). Read the article.

Albelda, N., & Joel, D. (2012). Current animal models of obsessive compulsive disorder: an update. Neuroscience, 211, 83-106. Read the article.

Albelda, N., & Joel, D. (2012). Animal models of obsessive-compulsive disorder: exploring pharmacology and neural substrates. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 36(1), 47-63. Read the article

Albelda, N., Bar-On, N., & Joel, D. (2010). The role of NMDA receptors in the signal attenuation rat model of obsessive–compulsive disorder. Psychopharmacology, 210(1), 13-24. Read the article.

Flaisher-Grinberg, S., Albelda, N., Gitter, L., Weltman, K., Arad, M., & Joel, D. (2009). Ovarian hormones modulate ‘compulsive’ lever-pressing in female rats. Hormones and behavior, 55(2), 356-365. Read the article.