אודותינו

מי אנחנו?

מרכז סגול למוח ותודעה הוא מרכז למחקר מוח בסיסי ויישומי המנוהל ע"י פרופ׳ נאוה לויט בן-נון. שני תחומי הפעילות שלנו הם מחקר מוח ופעילות חברתית המבוססת על הפצת תובנות מחקר המוח וכלים מבוססי-מחקר לאימון מוחי-מנטלי שתומך ברווחה נפשית ושגשוג. המרכז הוקם ב-2009 בתמיכתה הנדיבה של משפחת סגול ופועל במסגרת בית ספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי הרצליה)

ניסוי eeg

אני מאמין

מטרתו העיקרית של המרכז היא להעמיק את הידע המדעי אודות המוח האנושי ולרתום ידע זה לטובת שינוי אישי וחברתי. אנחנו פועלים מתוך אמונה עמוקה כי הידע הרב שנצבר בשנים אחרונות לגבי תפקוד המוח והפסיכולוגיה האנושית צריך לקבל מקום מרכזי בהחלטות מקצועיות, ציבוריות ופוליטיות שיש להן השפעה מכריעה על ההתפתחות, הבריאות והרווחה של האדם והחברה.

הייחוד שלנו

מרכז סגול הוא מרכז ייחודי באקדמיה הישראלית בהיותו מבוסס על מודל של מרכזים דומים באוניברסיטאות מובילות בעולם שפועלים ליצור שפה משותפת בין האקדמיה לקהילה. צוות המרכז מורכב מחוקרי וחוקרות מוח שנמצאים בחזית המחקר המדעי בארץ, ובמקביל מתמחים בגזירת תובנות מעשיות ממחקרי מוח והנגשתן לקהלים מקצועיים מתחום החינוך ובריאות הנפש וכן לקהל הרחב.

מה אנחנו עושים?

מחקר מוח בסיסי ויישומי

המחקר במרכז סגול עוסק בהבנה בסיסית של האיכויות המקדמות בריאות מוחית ונפשית ופיתוח התערבויות ויישומים על בסיס הבנות אלו. אנו מתמקדים בנושאים הבאים: הבנת ההיבטים המוחיים והפיזיולוגיים של קשר בינאישי, הבנת הגורמים המשפיעים על עמידות מוחית ובחינת ההשפעה של תוכניות להגברת מודעות עצמית והפניית קשב פנימית באמצעות תרגולי מוח כגון מודעות קשובה (מיינדפולנס) וביופידבק.

פעילות חברתית

אנו עוסקים בהפצת הידע הרב שנצבר בזכות חקר המוח בדבר טיפוח היכולות המנטליות השונות שתורמות לבריאות נפשית ושגשוג בקרב קהלים מקצועיים מתחום החינוך ובריאות הנפש. בנוסף, אנו מפתחים ומפעילים את תכנית בית ספר סגול המיישמת פרדיגמות חינוכיות שמתאימות לעידן חקר המוח ומטמיעה כלים של למידה חברתית-רגשית וקשיבות בבתי ספר בישראל. לבסוף, אנו מפעילים תכניות ההכשרה והדרכה של סוכני וסוכנות שינוי חברתי בתוך הקהילה באמצעות מכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה.