תוכנית ההכשרה בפסיכותרפיה פסיכדלית

אוניברסיטת רייכמן, מכון האקומי ישראל ו-MAPS Israel

RU-Sagol-logo-heb-blue

על התוכנית

תכנית ההכשרה בפסיכותרפיה פסיכדלית תציג את תחום הפסיכותרפיה משולבת חומרים משני תודעה, תעמיק לפיתוח איכויות נוכחות התומכות בעבודה זו ותקנה כלים בסיסיים לעבודה קלינית עם חומרים משני תודעה. מטרת התוכנית הינה להכשיר אנשי ונשות טיפול לעבודה קלינית עם חומרים משני תודעה בשדה הטיפול החוקי העתידי. התוכנית מלמדת את העבודה הקלינית עם MDMA ופסילוסיבין, שתי התרופות שהליך פיתוחן כתרופות ב-FDA נמצא בשלבים המתקדמים ביותר ועם קטמין שנמצא כבר בשימוש במערכת בריאות הנפש. כמו כן, ההכשרה תלווה במחקר הנועד לקדם ולפתח את תכנית ההכשרה בעתיד ולבסס אותה באופן אמפירי בשדה הטיפולי בארץ ובעולם.

מסורות החוכמה הגלובליות הקשורות לחקר והרחבת התודעה (בודהיזם, פסיכולוגיה טרנספרסונלית, שמאניזם, פסיכולוגיה ארכיטיפית, עבודת נשמה בטבע וכו') ממלאות תפקיד בבסיס התיאורטי של תוכנית הלימודים. בהתאם, אופי הלימוד בהכשרה הינו רב ממדי ומבוסס על הרצאות תיאורטיות בשילוב לימוד ותרגולים חוויתיים המאפשרים העמקה לעולם הפנימי עליו מתבסס הטיפול הפסיכדלי. הלימוד מזמין את המשתתפים/ות לתוך תהליך חוויתי שמטרתו לחשוף את ממדי תודעה השונים ולהנגיש צורות עבודה שונות המתאימות לפסיכותרפיה הפסיכדלית.

ההכשרה הינה פרי של שיתוף פעולה של מרכז סגול למוח ותודעה היושב בבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן, מכון האקומי ישראל ו-MAPS Israel (Multidisciplinary Association of Psychedelic Studies).

תכני ההכשרה

  • הכרת מקורותיו ההיסטוריים והתרבותיים של עולם הפסיכותרפיה הפסיכדלית.
  • הכרות והעמקה של עקרונות הבסיס של פסיכותרפיה אינטגרטיבית (גוף-נפש-רוח).    
  • הבנת תהליכי עומק של הנפש מפרספקטיבות ארכיטיפיות ורוחניות.
  • פיתוח נוכחות טיפולית התומכת בעבודת הפסיכותרפיה הפסיכדלית.
  • הקניית כלים וגישות עבודה קליניים בעבודה טיפולית עם חומרים משני תודעה.
  • הבנת המושגים ״סט״ ו״סטינג״ בשדה הפסיכדלי מפרספקטיבות רב-תרבותיות וקליניות.
  • למידת פסיכותרפיה משולבת MDMA, פסילוסיבין וקטמין. 
  • הבנת האתיקה המקצועית של טיפול משולב חומרים משני תודעה. 
  • היכרות עם מנגנונים מוחיים בבסיס ההשפעות של טיפול עם חומרים פסיכדליים.
  • יצירת קהילה מקצועית חוקרת ותומכת לאנשי ונשות טיפול בתחום המחקר והפסיכותרפיה הפסיכדלית.  

הכשרה זו אינה קורס הסמכה למתן טיפול פסיכדלי. נכון לעכשיו, אין תקני הסמכה לאף טיפול בסיוע משני תודעה, וזאת בהתחשב בסטטוס המחקרי של MDMA ו-פסילוסיבין שלא אושרו על ידי ה-FDA או רשות רגולטורית כלשהי ועדיין אינם חוקיים בישראל.

כמו כן, אין ערובה בנוגע לדרישות ההסמכה הספציפיות לספקי שירותי הבריאות במידה ויאושרו תרופות פסיכדליות, וזאת בהתחשב באי הוודאות של התהליך הרגולטורי ועיתויו. בנוסף, עשוי להיות עיכוב משמעותי ואין ערובה להזדמנויות לתרגל טיפול בעזרת חומרים משני תודעה במחקרים ו/או בפרקטיקה הקלינית במידה ויאושר טיפול זה במערך בריאות הנפש הציבורי. הטיפול בקטמין אמנם חוקי, אך אין מסלול הסמכה ייעודי שהתווה משרד הבריאות לשימוש בו בהקשר פסיכדלי.

מבנה ההכשרה

ההכשרה כוללת 26 מפגשים בימי רביעי בשעות 17:00-20:30 וריטריט בן 5 ימים. סיום ההכשרה מקנה תעודה מטעם אוניברסיטת רייכמן, מכון האקומי ו-MAPS Israel.  

ההכשרה תתקיים במכון האקומי ישראל (רחוב הנגר 24, הוד השרון) ותחל ב- 30.10.24.

שכר הלימוד: 10800 ש״ח (ועוד כ-2500 ש״ח עבור לינה וארוחות בריטריט). 

ההכשרה אינה כוללת שימוש בחומרים משני תודעה וקיים איסור מוחלט על השימוש בהם במהלכה. 

מחקר

ההכשרה הינה פרי של שיתוף פעולה של מרכז סגול למוח ותודעה היושב בבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן, מכון האקומי ישראל ו-MAPS Israel ותלווה במחקרים הנוגעים בפונים להירשם לתוכנית, בחוויה הלימודית של המשתתפים בתוכנית ההכשרה,  ומשמעותה עבורכם/ן. לצורך כך, משתתפי/ות התוכנית יקחו חלק במילוי שאלונים וראיונות אישיים (עד סה״כ של 3 שעות במהלך שנת הלימודים).

דרישות הקבלה לתוכנית

בעלי/ות תואר שני טיפולי עם שנתיים ניסיון בפסיכותרפיה פרטנית מהמקצועות הבאים: עובדים סוציאליים. פסיכולוגיים קליניים, פסיכיאטרים מומחים או מתמחים בפסיכיאטריה. פסיכולוגים שיקומיים, חינוכיים, רפואיים והתפתחותיים, מטפלים באמנות בעלי/ות תואר שני, בוגרי/ות תוכניות תואר שני בפסיכותרפיה בארץ או בחו״ל. 

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר, ניתן לפנות במייל לכתובת: psychedelicTherapy.Sagol@runi.ac.il