אקדמיה ברשת: סודות המוח

את/ה הורה או מורה שרוצה לשוחח עם הילדים/ות על מבנה המוח ותפקודו, על איך עובד קשב, כיצד אפשר לאמן אותו וכיצד רגשות קשורים ליכולות למידה וריכוז? בסדרת שיעורים עם ד"ר נועה אלבלדה נענה על כל השאלות הללו ועוד. שיעורים אלו הופקו בשיתוף פעולה עם פרוייקט אקדמיה ברשת של משרד החינוך. הם מתאימים לילדים וילדות עד כיתה ז׳, כוללים משחקים והפעלות וניתן לשלבם בפעילויות כיתתיות (וגם ביתיות) בנושא המוח ומערכת העצבים.

תוכן עניינים

סודות המוח חלק 1: נוירונים וסינפסות

בשיעור זה נכיר מקרוב את המוח האנושי ואת התאים המרכיבים אותו – הנוירונים. נבין איך בנוי נוירון ואיך נוירונים מתקשרים האחד עם השני דרך סינפסות. בנוסף, נדבר על תכונת הפלסטיות של המוח שאחראית ליכולת שלנו להשתנות ולרכוש ידע לאורך החיים.

 

סודות המוח חלק 2: פנס הקשב א

בשיעור זה נבין מה היא יכולת הקשב, למה היא חשובה ומתי אנחנו משתמשים בה. כמו כן נדבר על סוגי הקשב השונים, למשל על קשב רחב ופתוח לעומת קשב צר וממוקד.

 

סודות המוח חלק 3: פנס הקשב ב

בשיעור זה נדבר עוד על יכולת הקשב שלנו ונבין איך גורמים בתוכנו ומסביבנו משפיעים על יכולות הקשב שלנו, לטובה ולרעה.

 

סודות המוח חלק 4: איך המוח יוצר זכרונות

בשיעור זה נבין מה הוא זיכרון ברמת המוח. נדבר על האופן בו המוח שלנו יותר זכרונות ארוכי טווח וכן אילו דברים משפרים או פוגעים ביכולת שלנו לייצר זכרונות.

 

סודות המוח חלק 5: מוח ורגשות א

בשיעור זה נבין מה הם רגשות, למה הם חשובים ואילו סוגי רגשות יש לנו. כמו כן נראה כי הגוף שלנו חשוב מאוד ליכולת להרגיש ולזהות רגשות.

 

סודות המוח חלק 6: מוח ורגשות ב

בשיעור זה נמשיך לדבר על רגשות. נבין מה הקשר בין רגשות לזכרון וכיצד אפשר להשתמש ברגשות לטובת למידה ויצירת זכרונות.